Nezabúdajte na projekty KOŠICE:DNES

Publikované 1. 8. 2018 13:57
← Naspäť

Pred samotnou výstavbou sú potrebné dva dokumenty, bez ktorých sa nezaobídete.

MV BUILDING, s.r.o., pomôže aj pred samotnou výstavbou.

Realizačný projekt musí byť dostatočným podkladom na prípravu a uskutočnenie celej stavby.Chcete si postaviť rodinný dom? Rozhodli ste sa premeniť svoje predstavy na skutočnosť? Dajte si vypracovať projekt na stavebné povolenie a realizačný projekt. 

Skôr než začneme vybavovať povolenia k výstavbe domu je potrebný projekt na stavebné povolenie, pretože bez neho vám ho stavebný úrad nevydá. Vypracovať si musíte dať aj realizačný projekt, podľa ktorého sa zrealizuje celá stavba.

Individuálne riešenia

Každý projekt je individuálny, tak isto ako aj vaša predstava o novom bývaní. Existuje však niekoľko možností ako si ho zabezpečiť. Samozrejme, v tomto prípade je potrebné zvážiť dostatok vašich financií a v neposlednom rade čas.  Môžete si kúpiť napríklad katalógový (typizovaný) dom alebo si dať ušiť svoje bývanie priamo na mieru, a to architektovi.  

Projekt na stavebné povolenie

Účelom samotného projektu na stavebné povolenie je poskytnúť stavebnému úradu podklad na posúdenie navrhovanej stavby a jej súladu s podmienkami územného rozhodnutia. „Projekt potrebný na stavebné povolenie musí poskytnúť jednoznačnú urbanistickú, architektonickú, výtvarnú, priestorovú, dispozično-prevádzkovú, konštrukčnú a materiálovú charakteristiku stavby na posúdenie požiadaviek verejných záujmov. Obsah ustanovuje vykonávacia vyhláška. Cieľom je vydanie stavebného povolenia,“ hovorí konateľ stavebnej spoločnosti MV BUILDING, s.r.o., Michal Vejačka, ktorý dokáže svojmu klientovi potrebná náležitosti zabezpečiť.

Realizačný projekt

Ak vám stavebný úrad vydá stavebné povolenie pomaly je možné začať s výstavbou. Na to je potrebný realizačný projekt. Čo to vlastne je? V jednoduchosti povedané výkresová a textová dokumentácia stavby, ktorá je potrebná k jej realizácii. 

„Účelom projektu na uskutočnenie stavby je rozpracovať stavebným úradom overenú projektovú dokumentáciu a podmienky stavebného povolenia do takej podrobnosti, aby poskytovala dostatočný podklad na prípravu a uskutočnenie celej stavby, najmä na kalkuláciu stavebných nákladov, na uzavretie zmlúv na realizačné fázy výstavby a na prípravu jednotlivých zhotoviteľov,“ vysvetľuje M. Vejačka.  Projekt musí byť dostatočným podkladom na uskutočnenie celej stavby a na záverečné vyúčtovanie stavebných prác. Cieľom je vytvoriť dokumentáciu diela tak, aby ho zhotoviteľ vedel celé zrealizovať. 

Stavte na kvalitu

Kvalitný projekt vie zabezpečiť iba projektant s dostatočnými skúsenosťami. Pred jeho samotným spracovaním si určite nechajte ukázať viacero projektov, aby ste aspoň laicky vedeli posúdiť spracovanie a úroveň detailov.

Dôležité je tiež všímať si detaily, rozpis materiálov a prvkov ale aj samotné kótovanie. „Ak sa vám niečo nepozdáva, asi ste nenatrafili na toho správneho projektanta. Zisťujte si aj referencie. Podľa nich budete vedieť, či stavitelia mali nejaké problémy pri stavbe kvôli projektu,“ upozorňuje na záver konateľ spoločnosti a dodáva, že jeho firma spolupracuje s projektantmi, ktorí sú vnímaví, presní a vždy sa snažia vyjsť stavebníkom v ústrety.

(MV)Pridať komentár:
Hľadaj v blogu

Zdieľanie